موارد مهم در تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی شرکت حسابداری کاوش گویا ارقام | تکس مپ

موارد مهم در تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی شرکت حسابداری کاوش گویا ارقام | تکس مپ

لازم به ذکر است که چنانچه یکی از نمایندگان مربوطه در جلسه حل اختلاف حضور نداشته باشد، مودی باید لایحه دفاعیه را به صورت کتبی مطرح، آن را ثبت و رسید مربوطه را دریافت کند. با توجه به عدم حضور نماینده مربوطه در جلسه، مودی باید مجددا درخواست تجدید نظر داشته باشد. این در حالی است که چنانچه نماینده اتاق بازرگانی نیز در جلسه شرکت نکرده باشد، صورت جلسه به همراه موضوع مربوطه به اتاق بازرگانی ارسال و اطلاع داده می­ شود. یکی از اقدامات حقوقی مهم انجام شده توسط وکلا و کارشناسان مالیاتی، تنظیم دفاعیه مالیاتی است تا از طریق آن بتوان اطمینان حاصل کرد که حق و حقوق قانونی مودیان مالیاتی مطابق با موازین شکلی و ماهوی به شکل صحیح مورد بررسی قرار گرفته و رعایت شده است.

  • ۵) تمام اشخاص حقیقی و حقوقی غیر ایرانی ، نسبت به در آمدهایی که در ایران به دست می آورند و این در آمدها می تواند شامل واگذاری امتیازات که شامل بخشی از حقوق خود می باشد و یا کمک های فنی و یا آموزش هایی که ارائه می شود.
  • دفاعیه مالیاتی باید از سوی شخص مؤدی و یا وکیل و یا قائم مقام قانونی صورت گیرد.
  • در فرضی که شخص حقوقی، اعلام ورشکستگی نکرده باشند مدیران شرکت، مسئول تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی و ارائه آن به مراجع ذی‌‌صلاح مالیاتی خواهند بود.
  • رخ دادن هر مشکلی در مرحله ثبت نموذن اسناد مالی بر ممیزی و تشخیص عوارض مالی بر درآمد مؤثر خواهد بود.
  • فردی که اقدام به لایحه نویسی مالیاتی می کند، باید نسبت به فنون نگارش لایحه های مالیاتی و لایحه های دفاعی آشنایی داشته باشد.

بر اساس مواد 216، 238 و 251 قانون مالیات‌های مستقیم صاحبان مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان تسلیم کنند. درصورتی‌که مودی نسبت به اظهارنامه اعتراض داشته باشد می‌تواند لایحه دفاعیه مالیاتی خود را به ثبت برساند. به نوشته ای که مودیان در دفاع از حق مالیاتی خود به مراجع حل اختلاف مالیاتی ارائه می کنند، لایحه مالیاتی گفته می شود. لایحه نویسی مالیاتی معمولا توسط مشاور مالیات یا وکلای فعال در این زمینه انجام می شود که روی اثربخشی و رسیدن به نتیجه بهتر در این زمینه تاثیرگذار است. در حالت بعدی ممکن است شخص به اختیار خود بخواهد روند انجام کار را به نماینده و وکیل خود بسپارد. بدین ترتیب وکیل قانونی مودی با توجه به منافع موکل خود و مدارک دست داشته خود می تواند لایحه دفاعیه مالیاتی را تنظیم کرده و از حق و حقوق وی دفاع کند.

ممنوعیت ارسال فهرست حقوق کارکنان خارج از سامانه حقوق و دستمزد سازمان امور مالیاتی کشور

تنظیم و تحریر لایحه مالیاتی یکی از کارهای بسیار مهم و با اهمیت است؛ چرا که بدون داشتن آگاهی و تسلط بر مواد و تبصره‌های قانون مالیاتی، قادر به ارائه‌ دفاع مالیاتی تاثیرگذار نخواهد بود. بنابراین، با دادرسی مالیاتی این فرصت برای هر فرد حقوقی و سازمان فراهم می شود تا به میزان مالیات تعیین شده اعتراض نماید. به همین دلیل است که تنظیم لایحه در دادرسی مالیاتی، برای این پروسه نقش مهمی ایفا می کند.

توضیحات دوره از زبان مدرس و موسس همیار حساب

برای آشنایی با دفاع مالیاتی باید بدانیم که در برخی موارد، وکلا به دو پرونده (کیفری و حقوقی) به طور همزمان رسیدگی می کنند. در این موارد طبق قانون، وکیل باید پرونده کیفری را ارجاع دهد (دادگاه کیفری دوم، دادگاه کیفری یک). و لایحه (لایحه دفاع مالیاتی) را به دادگاه حقوقی (مدنی) ارسال کنید.

و دادخواست ها، شکایات، لوایح و … مرتبط با دفاع مالیاتی را به ما بسپارید. توصیه می کنیم، در صورتی که افراد مسلط کافی به دفاع مالیاتی و نگارش لایحه دفاع مالیاتی نباشند ، از سایرین برای انجام این کار مشورت بگیرید. شخصی متعهد و مجرب که در موضوع دفاع مالیاتی، وظایف خود را به خوبی بشناسد و از عهده آن برآید. دفاع مالیاتی مؤدی شخصاً انجام می شود و مؤدی و نماینده وی (وکیل) باید در جلسه دفاع حضور یابند. این جلسه با تشکیل و ریاست قضات، نمایندگان سازمان های امور دفاع مالیاتی و نمایندگان دستگاه های مختلف و … تشکیل می شود و مجمع خارج از دادگاه است و پرونده مودی بلافاصله به نتیجه می رسد.